چطور دوربین عکاسی مناسب را پیدا کنیم

خرید دوربین عکاسی کار طاقت‌فرسایی است. چون هم خود دوربین‌ها انواع مختلفی دارند که انتخاب را سخت می‌کنند و هم قیمت‌های مختلف آنها انتخاب را سخت‌تر می‌کند. ما در این مقاله سعی کردیم تقریبا هر نوع دوربینی را بررسی و امتحان کنیم و از این طریق شمار ا در انتخاب گزینه‌های موجود راهنمایی کنیم.

اگر هیچ اطلاعاتی درمورد دوربین‌ها ندارید و تازه شروع به کار کرده‌اید، تصمیم اولیه این است که آیا باید یک دوربین عکاسی پوینت‌ اند شوت (point-and-shoots) انتخاب کرد یا یک دوربین پیشرفته.

تفاوت‌ شان در این است: اگر قصدتان این است که هرموقع خواستید فقط دوربین عکاسی را بردارید و دکمه‌اش را بزنید، (همانطور که ممکن است خودتان هم حدس زده باشید) به یک دوربین پوینت‌اندشوت نیاز دارید. اما اگر می خواهید گاهی‌اوقات تنظیمات دوربین عکاسی را تغییر دهید و یا حتی لنز آن تعویض کنید، باید به فکر یک دوربین عکاسی پیشرفته باشید.

وقتی این تصمیم اولیه را گرفتید، دیگر می‌توان وارد جزئیات شد. یکی از شش نوع دوربین زیر (سه دوربین پوینت‌اندشوت و سه دوربین پیشرفته) برای شما مناسب خواهند بود.

دوربین عکاسی را در فروشگاه امتحان کنید

قبل از خرید، پیشنهاد می‌کنیم مدل دوربین عکاسی را در فروشگاه امتحان کنید تا یک ایده کلی از دوربین مورد نظرتان داشته باشید.

اندازه و وزن آن را بررسی کنید

فرقی نمی‌کند عکاس حرفه‌ای باشید یا خیر، هنگام انتخاب یک دوربین عکاسی باید اندازه آن را هم در کنار دیگر عوامل در نظر داشته باشید.

یک دوربین قابل حمل برای سفر می‌خواهید (عکس پایین سمت چپ)؟ یا با دوربین‌های بزرگ و حجیم مشکلی ندارید (عکس پایین سمت راست)؟ فراموش نکنید اگر می‌خواهید به سفر بروید و دوربین‌تان سنگین باشد، ممکن است نتوانید عکس‌های زیادی بگیرید و لحظات مهم را از دست بدهید.

دکمه‌های کنترل را در نظر بگیرید

دکمه‌ها، سوئیچ‌ها، شماره‌ها و اهرم‌های دوربین عکاسی شما چه شکلی هستند؟ از این نوع کنترل‌ها خوشتان می‌آید؟ اکثر دوربین‌ها تنها چند دکمه دارند و باید بیشتر تنظیمات را در سیستم منو تغییر دهید، به همین دلیل یک LCD لمسی می‌تواند مفید باشد. دوربین های SLR ها دکمه‌های بیشتری روی بدنه دارند که باعث می‌شود تنظیمات آنها سریع و آسان انجام شود.

Buy-digital-camera

انواع برندهای دوربین عکاسی

کانن

دوربین عکاسی کانن در بازار دوربین‌های پوینت‌ اند شوت حرف اول را می‌زند و خط گسترده‌ای از مدل‌هایی را ارائه می کند که به نام PowerShots شناخته شده‌اند. اکثر مدل‌ها Wi-Fi داخلی دارند. دوربین‌های کامپکت کانن شامل چندين سری مختلف‌اند. سری A شامل دوربین‌های متناسب با هر بودجه‌ای است، در حالی که سری ELPH ویژگی‌های خلاقانه و عملکرد‌های پیشرفته‌تری را ارائه می‌کند.

Buy-digital-camera

سری N ویژگی‌های خیلی بیشتری از جمله Wi-Fi و اشتراک عکس را فراهم می‌کند. کنن ادعا می‌کند که دوربین‌های سری D ضد آب و ضد ضربه هستند.

دوربین عکاسی کانن سری SX آن اغلب سوپرزوم هستند و در اندازه‌های مختلف موجود می‌باشند. سری‌های پیشرفته‌تر مانند S و G، شامل حالت‌های ویژه و ویژگی‌های دستی، از جمله قابلیت ضبط تصاویر RAW و تمرکز دستی می‌باشند.

سری‌های EOS Rebel یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین دوربین‌های SLR هستند. دیگر دوربین های SLR ها شامل تعدادی از مدل‌های حرفه‌ای و پیشرفته‌تر، از جمله مدل‌هایی هستند که سنسورهای بزرگ و کامل دارند.

همچنین گزینه‌های لنز موجود کانن، نسبت به اکثر مارک‌ها خیلی بیشتر است. اخیرا، دوربین عکاسی کانن یک خط EOS مدل سری M بدون آینه و لنزهای سازگار معرفی کرده است.

نیکون

دوربین عکاسی نیکون یک مدل نسبتا انحصاری از دوربین‌های پوینت‌اندشوت است که به عنوان دوربین های Coolpix شناخته می‌شوند. اکثر مدل‌ها Wi-Fi داخلی دارند. دوربین‌های کامپکت و سوپرزوم نیکون به چهار سری تقسیم می شود: L (با قیمت مناسب) ، S، سری P (پیشرفته) و سری AW که نیکون ادعا می‌کند ضد آب و ضد ضربه است.

Buy-digital-camera

دوربین عکاسی نیکون همچنین یک دوربین سری S سری مبتکرانه دارد. همچنین یک خط از دوربین‌های پوینت‌اندشوت پیشرفته نیز ارائه می‌دهد. همانند سری SLR کانن، سری D نیکون نیز دوربین‌هایی برای هر نوع کاربری و با هر بودجه و طیف وسیعی از لنزها ارائه می‌دهد.

SLR های پیشرفته شامل سنسورهای بزرگ و فول‌فریم هستند که کیفیت بهتری در نور کم فراهم می‌کنند. نیکون همچنین سری جدیدی از دوربین‌های نیکون وان ارائه می‌دهد، که دارای سنسورهای بزرگ بوده و لنزهای قابل تعویض بر روی آن سوار می‌شوند، اما ویوفایندر از طریق لنز ندارد.

سونی

دوربین سونی نوآوری را با قیمت نسبتا بالاتری همراه کرده است. کامپکت‌های سایبرشات، تمایزاتی از قبیل صفحه نمایش لمسی و بدنه صیقلی ارائه می‌دهند.

برخی از مدل‌های بزرگتر دارای زوم بسیار طولانی هستند. اکثر مدل‌ها Wi-Fi داخلی دارند. دوربین‌های سری W مقرون‌به‌صرفه و دوربین‌های سری T ضد آب هستند. دوربین‌های پوینت‌اندشوت سوپرزوم سری H پیشرفته هم با Wi-Fi و هم بدون Wi-Fi موجود هستند.

Buy-digital-camera

اکثر دوربین‌های سری RX، دوربین‌های پوینت‌ اند شوت پیشرفه‌ای هستند که به راحتی در جیب جا می‌شوند و ویژگی‌های SLR پیشرفته را دارا هستند.

سونی، دوربین‌های عکاسی سری آلفای بدون آینه خود را به طور قابل توجهی گسترش داده و برای هر کاربر پیشرفته با هر بودجه‌ای، دوربین‌هایی برای ارائه کردن دارد، از جمله مدل‌هایی که دارای سنسورهای بسیار بزرگ، فول‌فریم و ویژگی‌های خاص مانند HDR هستند.

این مجموعه همچنین دارای طیف گسترده‌ای از لنزهاست. سری QX سایبرشات بی‌سیم آن، دوربین‌های قابل حملی هستند که بر روی موبایل شما نصب می‌شوند.

سامسونگ

دوربین عکاسی سامسونگ یک سری دوربین‌های دیجیتال کامپکت و مدل‌های ابتکاری را با قیمت ارزان عرضه کرده است. اکثر مدل ها Wi-Fi داخلی دارند. سری WB آن شامل مدلهای کاپکت پوینت‌اندشوت و دسته سوپرزوم است.

Buy-digital-camera
خرید دوربین عکاسی کار طاقت‌فرسایی است

خط گلکسی آن شمال کامپکتٰهایی است که دارای قابلیت اشتراک عکس هستند. این شرکت یک سری دوربین‌های بدون آینه شبیه به مدل‌های میکرو چهار سوم، اما کمی بزرگتر و با حسگر APS-C معرفی کرده است.

دوربین عکاسی سری NX شامل ویژگی‌های کلیدی SLRها، از جمله لنزهای قابل تعویض است. اندازه مدل‌های NX متفاوت‌اند: بعضی از آنها شبیه به SLRها هستند و بقیه کوچک و سبک مانند دوربین‌های پوینت‌اندشوت هستند. امکانات جدید شامل قابیلت ویدیو 4K و NFC است.

اولیمپوس

کامپکت‌های سری مقرون‌به‌صرفه اولیمپوس، بر روی عملیات ساده تاکید دارند. از دیگر مدل ها می‌توان مدل‌های سوپرزوم SP پیشرفته و دوربین‌های ضد آب هستند.

Buy-digital-camera

مدل‌های سری پِن الیمپوس بر اساس تکنولوژی سنسور میکرو چهار سوم هستند. این نوع دوربین‌های بدون آینه ویژگی‌های کلیدی SLR یعنی سنسور تصویر بزرگ و لنزهای قابل تعویض را با ابعاد کوچکتر و وزن دوربین‌های پوینت‌اندشوت همراه دارند.

الیمپوس دیگر دوربین SLR تولید نمی‌کند، اما همچنان تولید طیف وسیعی از لنزها برای دوربین‌های بدون آینه آن ادامه دراد . اکثر مدل‌ها Wi-Fi داخلی دارند.

لایکا

این شرکت مبتکر، دوربین‌هایی را تولید می‌کند که عمدتا به علت قیمت بالا، مناسب مخاطبان خاصی است. اکثر دوربین‌های پوینت‌اند‌شوت لایتکا (سری‌های C، D-LUX، و V-LUX) اساسا همان مدل‌هایی هستند که تحت برند پاناسونیک تولید می‌شوند، با این تفاوت که قیمت دوربین‌های لایکا گران‌تر هستند.

Buy-digital-camera

دوربین‌های پوینت‌اند‌شوت بسیار پیشرفته و بسیار گران قیمت سری X لایکا، دارای سنسور بزرگ APS-C هستند که مشابه دوربین‌های SLR است، هرچند که به جای لنزهای قابل تعویض دارای یک لنز ثابت است.

معروف‌ترین دوربین لایکا، دوربین فاصله‌سنج دیجیتال بسیار گران قیمت سری M است که مخاطبان کم اما بسیار وفاداری دارد. سری T اولین دوربین پوینت‌اندشوت پیشرفته لایکا بود که یک ماژول Wi-Fi یکپارچه داشت.

فوجی‌ فیلم

Buy-digital-camera

کامپکت های سری A و FinePix J، ارزان‌ترین دوربین‌های فوجی‌فیلم هستند. فوجی‌فیلم ادعا می‌کند که سری FinePix XP، ضد آب است. مدل‌های سوپرزوم عمدتا در سری S و FinePix F دیده می‌شوند. دوربین‌های سری X شامل مدل‌های پوینت‌اندشوت پیشرفته و بدون آینه هستند. فوجی‌فیلم دوربین عکاسی SLR ارائه نمی‌دهد. اکثر مدل ها Wi-Fi داخلی دارند.

پاناسونیک

همه لومیکس‌های پاناسونیک، از سوپرزوم‌ های گران قیمت گرفته تا مدل‌های ارزان‌تر، دارای تثبیت‌کننده نوری هستند. بسیاری از مدل‌ها، تثبیت‌کننده تصویر نوری با نوآوری‌هایی مانند ISO هوشمند ترکیب می‌کنند، که به طور خودکار حساسیت حسگر دوربین را هنگام تشخیص حرکت افزایش می‌دهد و به این ترتیب سرعت شاتر را بالاتر می‌برد.

Buy-digital-camera

پاناسونیک ، پیشگام در دوربین‌های بدون آینه، دارای چندین مدل لومیکس سری G است که براساس تکنولوژی سنسور میکرو چهار سوم ساخته شده‌اند. این نوع دوربین‌های بدون آینه ویژگی‌های کلیدی SLR ها یعنی سنسور تصویر بزرگ و لنزهای قابل تعویض را با ابعاد کوچکتر و وزن دوربین‌های پوینت‌اندشوت ترکیب می کنند.
برخی از مدل‌های جدیدتر آن قادر به فیلمبرداری 4K هستند. اکثر مدل ها Wi-Fi داخلی دارند.

ریکو ، پنتاکس

ریکو، شرکت مادر پنتاکس، سابقه طولانی در تولید SLR های با کیفیت بالا داشته است. جدیدترین دوربین SLR های سری K و لنزهای سازگار آن قیمت رقابتی دارند. پنتاکس همچنین برخی از مدل‌های بدون آینه خود را در سری Q ارائه می‌دهد. پنتاکس دیگر دوربین‌های کامپکت یا پوینت‌اندشوت ضد آب تحت این برند تولید نمی‌کند.

Buy-digital-camera

اما این پوینت‌ اند‌ شوت‌ها به عنوان دوربین‌های ریکو باز تولید شده‌اند و سری W ضد آب را نیز شامل می‌شوند. اکثر مدل‌ها Wi-Fi داخلی دارند.

سیگما

این شرکت قبل از هر چیز سازنده لنز است که برای اکثر دوربین‌های اصلی SLR، لنزهای قابل تعویض شخص ثالث ارائه می‌دهد که اغلب ارزان‌تر از لنزهای تولید‌کننده دوربین SLR هستند.

Buy-digital-camera

اما سیگما همچنین دوربین‌ عکاسی نیز تولید می‌کند، از جمله SLR سری SD و کامپکت‌های سری DP پیشرفته که تصویر را روی سنسورهای Foveon طراحی شده ثبت می‌کند.

  • amir farahani
  • دی ۱۷, ۱۳۹۶
  • 1687 بازدید

7 دیدگاه برای “راهنمای خرید دوربین عکاسی دیجیتال از دیدگاه پروشات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید
بستن
مقایسه